Географија на Црна Гора: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
== Клима ==
 
Поголемиот дел од Црна Гора е планински со високи врвови покрај границите со Србија и Албанија. Мал рамничарски дел има над Подгорица и покрај приморјето. НајнискаНајниската надморскаточла височинасе наоѓа е во долината на реката [[Зета (река)|Зета]]. Еден од позначајните црногорски врвови е [[Боботов Кук]] на [[Дурмитор]] со висина од 2.522 метри.
 
== Поврзано ==