Географија на Црна Гора: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
== Население ==
 
Според пописот, вкупното население во Црна Гора е oколу 684 736 жители. Густината на населеноста е 45 жит/kmкм² жители на квадратен километар.
 
== Клима ==
 
Поголемиот дел од Црна Гора е планински со високи врвови покрај границите со Србија и Албанија. Мал рамничарски дел има над Подгорица и покрај приморјето. Најниска надморска височина е во долината на реката [[Зета]]. Еден од позначајните црногорски врвови е [[Боботов Кук]] на [[Дурмитор]] со висина од 2.522 метри.
 
== Поврзано ==