Географија на Црна Гора: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
[[Податотека:Montenegro Map.png|thumb|240px|ГеографскиКарта координати :на Црна Гора]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Montenegro Map.png|thumb|240px|Географски координати : ]]
 
== Местоположба ==
Ред 18 ⟶ 17:
 
Поголемиот дел од Црна Гора е планински со високи врвови покрај границите со Србија и Албанија. Мал рамничарски дел има над Подгорица и покрај приморјето. Најниска надморска височина е во долината на реката [[Зета]]. Еден од позначајните црногорски врвови е [[Боботов Кук]] со висина од 2.522 метри.
 
== Поврзано ==
* [[Национални паркови во Црна Гора]]
* [[Демографија на Црна Гора]]
 
 
{{Европа по тема|Географија на}}