Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

с
fixing dead links
с
с (fixing dead links)
И покрај фактот дека требало да се појави пред Арбитражниот суд за спорт во почетокот на август, Контадор објавил во почетокот на јуни дека ќе настапи на [[Тур де Франс 2011]].<ref>{{cite news |title=Алберто Контадор ќе вози на Тур|url=http://sports.espn.go.com/oly/cycling/news/story?id=6653498 |date=12 јуни 2011 |accessdate= 22 јули 2011}}</ref> Судот планирал сослушување за случајот во почетокот на јуни, но тоа било одложено за во август.<ref name="cas hearing" /> Контадор сакал да стане првиот возач, кој победил на Џиро и Тур во иста година, откако [[Марко Пантани]] го постигнал тој подвиг во 1998.
 
На воведната етапа, Контадор бил забавен од пад и изгубил повеќе од една минута. Тој изгубил уште време на екипниот хронометар, но завршил втор на четвртата етапа. Контадор доживеал четири несреќи во првите девет дена на Тур, повредувајќи го своето десно колено пред клучните планински етапи на [[Пиринеи]]те. Тој отпаднал во последниот километар на етапата до Луз Ардиден и завршил две секунди зад [[Енди Шлек]] на врвот на [[Плато де Бел]].<ref>{{cite news |title=Алберто Контадор оптимист за Алпите |url=http://timesofindia.indiatimes.com/sports/more-sports/cycling/Alberto-Contador-optimistic-about-the-Alps/articleshow/9251333.cms |newspaper=The Times of India |date=16 јули 2011 |accessdate=24 декември 2011|archiveurl=http://archive.is/D4PV|archivedate=2012-07-19}}</ref> На шеснаесеттата етапа до [[Гап]], Контадор нападнал на подножјето на Кол де Манс, додека [[Кедел Еванс]] и [[Самуел Санчез]] му се придружиле со цел добивање временски разлики над останатите фаворити за генералниот пласман, вклучувајќи повеќе од минута над Енди Шлек.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-16|title=Calm before the storm|work=Cyclingnews|publisher=Future Publishing Limited|date=21 јуни 2011|accessdate=2 јули 2011 |archiveurl= http://web.archive.org/web/20110630144847/http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-16| archivedate= 30 јуни 2011}}</ref> Тој бил агресивен и на следната етапа до Пинероло, но не можел да се одвои од другите фаворити, освен [[Тома Веклер]] и [[Иван Басо]]. На етапата до Кол ду Галибје изгубил време во однос на другите фаворити, откако Енди Шлек започнал соло напад на шеесет километри пред крајот на етапата, а Контадор не можел да го следи темпото поставено од Кедел Еванс.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-18|title=The Tour's highest-ever finish|work=Cyclingnews|publisher=Future Publishing Limited|date=19 октомври 2010|accessdate=22 јули 2011| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110630144828/http://www.cyclingnews.com/tour-de-france/stage-18| archivedate= 30 јуни 2011}}</ref> Контадор започнал ран напад на последната планинска етапа до Алп д’Ез, достигнувајќи го врвот на Галибје со Енди Шлек, но нивниот напор се покажал неуспешен и тие биле достигнати од остатокот од групата на долгиот спуст од планината. Контадор започнал уште еден напад на првите километри на Алп д’Ез, но на крајот бил поразен од [[Пјер Ролан (велосипедист)|Пјер Ролан]], кој завршил прв на етапата, и [[Самуел Санчез]] како втор.<ref>{{cite news |title=Tour set for thrilling climax as Schleck strips Voeckler of yellow jersey after 19th stage |url=http://www.dailymail.co.uk/sport/othersports/article-2017743/TOUR-DE-FRANCE-2011-Pierre-Rolland-wins-19th-stage-Andy-Schleck-takes-yellow-jersey.html#ixzz1SrfKJEZu |newspaper=THE TIMES OF INDIA |date=22 јули 2011 |accessdate=22 јули 2011 |location=Лондон| archiveurl= http://web.archive.org/web/20110722232749/http://www.dailymail.co.uk/sport/othersports/article-2017743/TOUR-DE-FRANCE-2011-Pierre-Rolland-wins-19th-stage-Andy-Schleck-takes-yellow-jersey.html| archivedate= 22 јули 2011}}</ref> Контадор завршил петти во генералниот пласман, 3 минути и 57 секунди зад [[Кедел Еванс]], завршувајќи ја низата од шест последователни победа на Гранд Тур трки.<ref>{{cite news |title=Hincapie, Ochowicz win in supporting roles |author=Dale Robertson |url=http://www.chron.com/disp/story.mpl/sports/cycling/7672458.html |newspaper=[[Houston Chronicle]] |date=27 јули 2011 |accessdate=28 јули 2011}}</ref>
 
=== Сезона 2012 ===