Водни ресурси: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Водни ресурси''' се [[природни ресурси]] на [[вода]] кои човекот ги експлоатира и приспособува на своите потреби. Се користат во многу сфери на човековото живеење: во [[водостопанство]]то, [[водоснабдување]]то, [[наводнување]]то, за [[транспорт]], производство на [[електрична енергија]], производството на [[храна]], за [[туризам]] и др.
 
== Поврзано ==