Водни ресурси: Разлика помеѓу преработките

Додадени 378 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Водни ресурси се природни богатства кои човекот ги експлоатира и приспособува на с...)
 
сНема опис на уредувањето
'''Водни ресурси''' се [[природни богатстваресурси]] на [вода] кои човекот ги експлоатира и приспособува на своите потреби. Водните ресурси сеСе користат во многу сфери на човековото живеење: за [[транспорт]], за [[електрична енергија]], запроизводството исхранана [[храна]], за [[туризам..]] и др.
 
== Поврзано ==
* [[Питка вода]]
* [[Подземна вода]]
* [[Природни ресурси]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://eprints.ugd.edu.mk/7467/ Митев, Трајче (2011) ''Водни ресурси на Република Македонија'']