Разлика помеѓу преработките на „Волфганг Амадеус Моцарт“

с
Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91
(ефеф)
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
[[Податотека:Wolfgang Amadeus Mozart Signature.svg|right|300px]]
 
'''Волфганг Амадеус Моцарт''' ([[герм.]] ''Wolfgang Amadeus Mozart''; [[Салцбург]], {{роден на|27|јануари|1756}} - {{починал на|5|декември|1791}} во {{починал во|Виена|}}) е голем [[Австрија|австриски]] [[композитор]], автор на повеќе музички дела, се смета за еден од најголемите [[композитор]] на [[европска класична музика]]. Тој создал неверојатно големо дело на [[камерна музика|камерни]], [[симфонија|симфониски]], [[религиозна музика|религиозни]] и [[опера|оперски]] дела како и дела за различни соло инструменти, особено за [[пијано]]. Иако бил многу малкууууумалку ценеетценет за време на неговиот животен век, Моцарт го обожавале многу подоцнежни композитори.
Tој можел да свири со рацете од позади.Некои го нарекувале чудо од дете.ама бил селак
 
На денот на погребот, Виена не му се оддолжила на човекот кој нејзиното име го прослави во светот. Моцарт беше погребан во заедничката гробница за сиромаси, а неговиот сандак никој не го испрати, освен неговото куче. Негови најпознати дела се оперите „Волшебната флејта“, „Свадбата на Фигаро“ и „Дон Жуан“.<ref>{{harvnb|Landon|1990|p=171}}</ref>
143

уредувања