Разлика помеѓу преработките на „24 јуни (настани)“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот: бришење на шаблон {{Без извори}})
с
|-
|valign="top" align="right"|[[1859]] 
|[[Пиемонт]] и [[Франција]] ја поразуваат [[Австрија]] кај [[Солферино]], [[Северна Италија]]. [[Битка кај Солферино|Битката кај Солферино]] ќе го поттикне [[Анри Динан]] да го основа [[Црвен Крсткрст|Црвениот Крсткрст]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1861]] 
|Од печатницата на [[Анте Јакиќ]], во [[Загреб]], излегол од печат ''„[[Зборник на Миладиновци|Зборникот народни умотворби'']]“ на [[браќата Миладиновци]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1894]]