Разлика помеѓу преработките на „Договор од Берлин (1878)“

Одбиени последните 3 промени во текстот и вратена ревизијата 2904441 на Тиверополник
(Одбиени последните 3 промени во текстот и вратена ревизијата 2904441 на Тиверополник)
== Одлуки од Конгресот ==
На Конгресот се одлучило:
* на Отоманската империја да ѝ се вратат во владение териториите на [[Македонија]] и [[Одринска Тракија]] од [[Санстефанска Бугарија]] кои ѝ биле одземени со [[Санстефански Договор|Санстефанскиот договор]] во полза на Бугарија. Исто така од [[Санстефанска Бугарија]], наспоред Србијапретходно билосклучени предадено [[Поморавие]]то, а на Романија, дел од [[Добруџа]]. Според претходно склученво Руско-британски договор (од 30 мај 1878 година), територијата на Бугарија е околу три пати намалена од предвидената во Санстефанскиот договор (било решено Бугарија да се простира на територијата која се наоѓа само северно од [[Стара Планина]]).
* Од остатокот од територијата на [[Санстефанска Бугарија]], односно [[Источна Румелија]] потпаднала под турска власт и се здобила со статус на автономна област;
* [[Србија]], [[Црна Гора]] и [[Романија]] да добијат независност;
* [[Македонија и Берлинскиот конгрес]]
* [[Санстефански мировен договор]]
* [[глуп конгрес]]
 
== Наводи ==
[[Категорија:Договори на Отоманската империја]]
[[Категорија:Европа во 1878 година]]
 
[[ar:مؤتمر برلين]]
[[az:Berlin konqresi]]
[[be:Берлінскі кангрэс]]
[[be-x-old:Бэрлінскі кангрэс]]
* [[глупbg:Берлински конгрес]]
[[bs:Berlinski kongres]]
[[ca:Congrés de Berlín]]
[[cs:Berlínský kongres]]
[[da:Berlinerkongressen]]
[[de:Berliner Kongress]]
[[el:Συνέδριο του Βερολίνου]]
[[en:Congress of Berlin]]
[[es:Congreso de Berlín]]
[[eo:Kongreso de Berlino]]
[[fr:Congrès de Berlin]]
[[gl:Congreso de Berlín de 1878]]
[[ko:베를린 회의 (1878년)]]
[[hy:Բեռլինի կոնգրես]]
[[hr:Berlinski kongres]]
[[it:Congresso di Berlino]]
[[he:קונגרס ברלין]]
[[ka:ბერლინის კონგრესი]]
[[kk:Берлин конгресі]]
[[la:Consilium Berolinense]]
[[hu:Berlini kongresszus]]
[[nl:Congres van Berlijn]]
[[ja:ベルリン会議 (1878年)]]
[[no:Berlin-kongressen]]
[[pl:Kongres berliński]]
[[pt:Congresso de Berlim (1878)]]
[[ro:Congresul de la Berlin]]
[[ru:Берлинский конгресс]]
[[sq:Kongresi i Berlinit]]
[[sk:Berlínsky kongres]]
[[sl:Berlinski kongres]]
[[sr:Берлински конгрес]]
[[sh:Berlinski kongres]]
[[fi:Berliinin kongressi]]
[[sv:Berlinkongressen]]
[[uk:Берлінський конгрес]]
[[zh:1878年柏林會議]]