Разлика помеѓу преработките на „Кањон“

Одземен 1 бајт ,  пред 7 години
с
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q150784 (translate me))
[[Податотека:Grand Canyon.jpg 43.jpg|мини|десно|250п|[[Големиот Кањон]], [[Аризона]]]]
Кањон е многу тесна, длабока долина направена од [[река]] низ отпорна карпа и има стрмни, речиси вертикални страни. Кањоните најчесто се појавуваат во суви или полусуви региони. Некои кањони (на пр., Големиот Кањон) се спектакуларни природни карактеристики.
 
29

уредувања