Разлика помеѓу преработките на „Сукре“

Одземени 20 бајти ,  пред 6 години
с
clean up using AWB
с (Замена на Image:Flag_of_chuquisaca.svg со Image:Flag_of_Chuquisaca.svg (од страна на Logan поради: File renamed: File renaming criterion #5: Corr...)
с (clean up using AWB)
|nickname = Белиот град, Град на четири имиња
|motto =
|image_skyline = Sucre Panorama.jpg
|imagesize = 290px
|image_caption = Панорама на историскиот град Сукре.
}}
 
'''Сукре''' е главниот град на [[Боливија]]<ref>[http://www.presidencia.gob.bo/download/constitucion.pdf Устав на Боливија] на шпански.</ref>, центар на Врховниот Суд на Боливија и центар на департментот [[Чукисака (департман)|Чукисака]]. Градот се наоѓа на југот од земјата, на надморска височина од 2750 метри. Оваа пониска надморска височина му овозможува на градот топла [[клима]].
 
'''Сукре''' е главниот град на [[Боливија]]<ref>[http://www.presidencia.gob.bo/download/constitucion.pdf Устав на Боливија] на шпански.</ref>, центар на Врховниот Суд на Боливија и центар на департментот [[Чукисака (департман)|Чукисака]]. Градот се наоѓа на југот од земјата, на надморска височина од 2750 метри. Оваа пониска надморска височина му овозможува на градот топла [[клима]].
 
== Збратимени градови ==