Тулуза: Разлика помеѓу преработките

Додадени 22 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Ehrlich91 ја премести страницата Тулуз на Тулуза: според правописот е ова име)
Нема опис на уредувањето
{{French commune
|native_name = ТулузToulouse
|name = Тулузаа
|common_name = Toulouse
|image =
|image_flag = Flag of Midi-Pyrénées.svg
|image_coat_of_arms_size = 90px
|flag_legend = Градско знаме
|Coat_of_arms_legend = Традиционален грб на ТулузТулуза
|city_motto = ''Per Tolosa totjorn mai.''<br />([[Окитански јазик|Окитански]] "За ТулузТулуза,секогаш повеќе)
|image_map = France_jms.png
|caption = ТулузТулуза
|x = 119
|y = 214
|metro_area_pop = 1,133, 000
|metro_area_pop_date = 2008
|intercom-details2 = Голема комуна ТулузТулуза
}}
 
'''ТулузТулуза''' ([[Француски јазик|француски]]: ''Toulouse'') е [[град]] во југозападна [[Франција]]. Градот се протега на реката [[Гарона]] и каналите Миди и Гарона, преку кои е поврзан со [[Атлански Океан|Атланскиот Океан]] и [[Средоземно море|Средоземното море]]. ТулузТулуза е оддалечен околу 600 км од[[Париз]].
Во градот живеат 390.350 жители,додека во поширокото градско подрачје над 970.000 (1999).
 
ТулузТулуза е главен град на [[Региони во Франција|регионот]] [[Југ-Пиринеи]] и [[департман]]от [[Горна Гарона]].
 
Во [[среден век|средниот век]] ТулузТулуза бил престолнина на регионот [[Окситанија]]
ТулузТулуза е најголемиот аероспејс центар во [[Европа]] тука се сместени [[Ербас]], производителите на сателити [[Галилео (сателитски систем)|Галилео]], [[СПОТ (сателитски систем)|СПОТ]] и [[ЦНЕС]], како и [[Национален центар за вселенски истражувања (Франција)|Националниот центар за вселенски истражувања]] - најголемиот вселенски центар во Европа.