Разлика помеѓу преработките на „Тарагона“

Одземен 41 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| Link = http://whc.unesco.org/en/list/875
}}
'''Тарагона''' ({{lang-es|Tarragona}}:, [[феникиски јазик{{lang-phn|феникиски]]: טַרְקוֹן}}, ''Таркон''; {{lang-la|Tarraco}}) е град сместен на југот на [[Каталонија]] на североисточниот дел на [[Шпанија]], крај [[Средоземното Море]]. Главен град на шпанската покраина [[Тарагона (покраина)|со истото име]]. Географски, на север се граничи со покраината Барселона. Населението брои 134.085 жители.
 
[[Категорија:Градови во Шпанија]]