Разлика помеѓу преработките на „Ладога (езеро)“

Одземени 15 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 52 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q15288 (translate me))
с
[[ImageПодатотека:Lake Ladoga view from Oreshek Fortess.jpg|thumbмини|Езеротодесно|Поглед на езерото Ладога.]]
 
'''Ладога''' ({{lang-ru|Ла́дожское о́зеро}} или {{lang-ru|Ла́дога}}; {{lang-fi|Laatokka}} [порано на фински ''Nevajärvi'']; {{lang-krl|Luadogu}}) е најголемото езеро во [[Европа]], што се наоѓа во депресија создадена со глацијална ерозија. Водата на ова езеро е најдлабока во близина на високите карпести гребени на северниот брег. На јужната страна езерото е многу плитко, а брегот е понизок. Почнува да замрзнува во декември, а целото езеро замрзнува од јануари до мај. Во Ладога неколку реки и водата од две помали соседни езера. Реката Нева истекува од југозападниот агол на езерото, а потоа тече кон запад, кон 40 км оддалечениот [[Санкт Петербург]].<ref>Sorokin, Aleksander I. et al. (1996). [http://www.springerlink.com/content/h2q32590g1218861/fulltext.pdf New morphometrical data of Lake Ladoga]. ''[[Hydrobiologia]]'' 322.1-3, 65-67.</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Онега (езеро)|Онега]]
* [[Фински Залив]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Commons categoryрв|Lake Ladoga}}
* [http://www.laatokka.info/translate/eng_photos.html LadogaСлики Lakeод (photos)Ладога]
* [http://heninen.net/laatokka-war/english.htm WarВојна onкај Lake Ladoga,Ладога (1941-1944)]
 
[[CategoryКатегорија:Езера во Русија]]
{{Commons category|Lake Ladoga}}
[[Категорија:Карелија]]
 
[[Категорија:Невски слив]]
* Simola, Heikki et al. (eds), [http://www.springerlink.com/content/qkqm32886q58 Proceeding of The First International Lake Ladoga Symposium]. Special issue of ''[[Hydrobiologia]]''. Vol. 322, Issues 1-3. / April 1996.
[[Категорија:Ленинградска област]]
 
* [http://www.laatokka.info/translate/eng_photos.html Ladoga Lake (photos)]
 
* [http://heninen.net/laatokka-war/english.htm War on Lake Ladoga, 1941-1944]
 
* [http://www.clubneva.ru/lib.htm Maps]
 
[[Category:Езера во Русија]]
 
[[Category:Езера во Република Карелија]]
 
{{Link FA|ru}}