Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Одземени 88 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|footnotes =
}}
'''Ченгду''' ([[кинески]] {{lang-zh|成都}}, {{пинјин|Chéngdū}}) е главен град на покраината [[Сечуан]], [[НР Кина]]. Ченгду е познат како градот на хибискусот и се наоѓа во областа наречена земјата на рајот или земјата на изобилието поради плодната почва ([[кинески]] tianfuzhiguo 天府之国).<ref>http://www.visitourchina.com/guide/chengdu.htm</ref> Се вбројува и во еден од десетте најдобри градови за живеење во Кина.<ref>http://www.chinadaily.com.cn/english/doc/2006-01/03/content_508828.htm</ref>
 
== Географија и клима==
 
Ченгду се наоѓа во Југозападна Кина блиску Тибетското[[Тибетска ПлатоВисорамнина|Тибетската Висорамнина]]. Тој е еден од поголемите градови во Кина со површина од 12390 км². Во должина од исток кон запад е 192 километри, ширина југ-север 166 километри. Со брзиот развој на градот тој ги припојува и околните мали градчиња од 2000-та година.<ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/overview/natural_Geographic_Situation.jsp</ref>
 
ВоИма Ченгду има ([[Köppenсуптропска climate classificationклима|суптропска]]) суптропска [[монсун]]монсунскаска клима карактеристична по рана пролет, топло лето, свежа есен и не многу студени зими. [4]Монсунскиот влажен период започнува во април и завршува во октомври. Карактеристична е слабата циркулација на ветер, згора на тоа и блискоста до Тибетското Плато од каде доаѓа слив на густи облаци носи на Ченгду најмалку 1412 сончеви часови годишно што го прави Ченгду познат по сребреното (облачно) небо.<ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/overview/natural_Geographic_Situation.jsp</ref><ref>http://www.chinahighlights.com/chengdu/weather.htm</ref>
 
== Култура ==
 
=== Сечуански чај и сечуанска кујна ===
 
Чајџилниците се често место за минување на слободниот ден на кинезите.
[[Податотека:Teehaus chengdu.jpg|мини|Кинеска чајџилница]]