Разлика помеѓу преработките на „Храм на небото“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
[[Податотека:CircularMound-Sin.jpg|мини|десно|Скалестиот Кружен олтар]]
[[Податотека:Temple of Heaven Inside.jpg|мини|десно|Внатрешноста на Молитвената сала за добра жетва]]
[[Податотека:VM Imperial Vault of Heaven 4592.jpg|мини|десно|Царскиот небесен свод]]
[[Податотека:Temple of Heaven Inside.jpg|мини|десно|Внатрешноста на Молитвената сала за добра жетва]]
'''Храм на небото''' или '''Олтар на небото''' ([[кинески јазик|кин.]] [[трад.]] {{јаз|zh-Hant|天壇}}, [[упр.]] {{јаз|zh-Hans|天坛}}; {{пинјин|Tiāntán}}; [[манџурски јазик|манџ.]] ''Абкај мукдехун'') — светилиште во југоисточниот дел на центарот на [[Пекинг]]. Служел за државни обреди, каде [[цар на Кина|царевите]] од династиите {{киндин|Минг}} и {{киндин|Чинг}} секоја година се помолувале на небото за добра [[жетва]] во царството. Важи и за [[таоизам|таоистички]] храм,<ref>{{наведена книга|title=An Illustrated Introduction to Taoism: The Wisdom of the Sages|author=Cooper, Jean C. Cooper and William Stoddart|publisher=World Wisdom|year=2010|page=24|isbn=9781935493167}}</ref> иако обожувањето на небото во Кина е многу постаро.