Разлика помеѓу преработките на „Храм на небото“

Додадени 397 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
| Link = http://whc.unesco.org/en/list/881
}}
[[Податотека:CircularMound-Sin.jpg|мини|десно|Скалестиот Кружен олтар]]
[[Податотека:Temple of Heaven Inside.jpg|мини|десно|Внатрешноста на Молитвената сала за добра жетва]]
[[Податотека:VM Imperial Vault of Heaven 4592.jpg|мини|десно|Царскиот небесен свод]]
'''Храм на небото''' или '''Олтар на небото''' ([[кинески јазик|кин.]] [[трад.]] {{јаз|zh-Hant|天壇}}, [[упр.]] {{јаз|zh-Hans|天坛}}; {{пинјин|Tiāntán}}; [[манџурски јазик|манџ.]] ''Абкај мукдехун'') — светилиште во југоисточниот дел на центарот на [[Пекинг]]. Служел за државни обреди, каде [[цар на Кина|царевите]] од династиите {{киндин|Минг}} и {{киндин|Чинг}} секоја година се помолувале на небото за добра [[жетва]] во царството. Важи и за [[таоизам|таоистички]] храм,<ref>{{наведена книга|title=An Illustrated Introduction to Taoism: The Wisdom of the Sages|author=Cooper, Jean C. Cooper and William Stoddart|publisher=World Wisdom|year=2010|page=24|isbn=9781935493167}}</ref> иако обожувањето на небото во Кина е многу постаро.
 
 
== Поврзано ==
{{рв|Temple of Heaven}}
* [[Таоизам]]
* [[Кинеска народна вера]]
 
== Надворешни врски ==
{{рв|Temple of Heaven}}
*[http://www.tiantanpark.com Парк на Храмот на небото (Тјентан)] — официјална страница
*[http://www.tripchinaguide.com/photo-p5-temple-of-heaven.html Слики од Храмот на небото]