Разлика помеѓу преработките на „Коми“

Одземени 124 бајти ,  пред 6 години
с
Бришење на "Stef_Cathedral_Sytyvkar.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Jameslw...
с (Бришење на "Stef_Cathedral_Sytyvkar.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Jameslw...)
|}
[[Податотека:Komi03.png|thumb|250px]]
 
[[Податотека:Stef Cathedral Sytyvkar.jpg|thumb|десно|300п|Главниот град [[Ситкивкар]]]]
 
'''Коми''' ({{lang-ru|Республика Коми}}; {{lang-kv|Коми Республика}}) е [[Руски републики|република]] во составот на [[Русија|Руската Федерација]]. Главен град е [[Ситкивкар]]. Претседател е [[Владимир Торлопов]], додека [[Марина Истиховскаја]] е премиер.