Разлика помеѓу преработките на „Хамлет“

Одземени 49 бајти ,  пред 6 години
с
Главната улога речиси сигурно била создадена за [[Ричард Барбиџ]], најпознатиот актер-трагичар во времето на Шекспир. Во наредните 400 години, таа улога ја глумеле светски признати актери и актерки од секоја последователна доба.
 
==Ликови во драмата==Клаудиј]] - кралот на Данска
*[[Кралот Клавидиј (Хамлет)|Тулумба]] - кралот на Данска
*[[Принцот Хамлет|Маја Кочева]] - син на поранешниот крал и внук на сегашниот крал
*[[Гертруда (Хамлет)|Гертруда]] - кралицата на Данска и мајка на Хамлет
Анонимен корисник