Разлика помеѓу преработките на „Региони во Франција“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 83 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q36784 (translate me))
с
 
== Општи карактеристики ==
Во континентална Франција (освен Корзика), [[просек|просечната]] површина на регион е 25,809 km² (приближно на површината на [[Република Македонија]]), што е една петтина од просечната површина на [[сојузни држави во САД|сојузната држава во САД]], и само 4% од просечната површина на една канадска провинцијапокраина, но за 15% поголема од просечната површина на [[сојузни покраини во Германија|германска покраина]], и за 67% поголема од просечната површина на [[Региони во Англија|регион во Англија]].
 
Во [[2004]], просечниот број на населението во еден француски регион изнесувал 2,329,000 жители, што е малку помалку од половина на просечниот број на населението во еден регион во Англија, малку повеќе од половина од просечниот број на населението во една американска држава, а 3/4 од она на една [[Германски покраини|германска покраина]], но повеќе од двојно на она кај една [[Канадскипокраини провинцииво Канада|канадска провинцијапокраина]].
 
Просечниот регион во Франција е сочинет од четири ''департмани''.
Регионите немаат законодавна автомонима, нити пак можат да донесуваат регулативи. Секој има свои давачки (со поголеми давачки добиваат помал дел буџет од државата) и имаат видни, но не баш големи буџети под управа на [[Регионални совети во Франција|регионални совети]] со номинирани застапници од департманските собранија и главните општини во регионот.
 
Нивната главна правна задача е да градат и одржуваат [[редносредно школо|средни школиучилишта]].
 
Освен овие правни должности, регионите имаат значителни дискрециони трошоци за инфракструктура (образование, јавен транспорт, помош на универзитети и изтражни тела, помош за [[претприемач]]и). Заради ова, претседателствувањето на еден богат регион како [[Ил-де-Франс]] или [[Рона-Алпи]] е прилично високопрофилна функција.