Разлика помеѓу преработките на „Импресионизам“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Импресионизам''' е уметнички правец кој се развил во [[Франција|француското]] сликарство помеѓу [[1860]]. и [[1870]] године како реакција на [[Реализам (сликарство)|Реализмот]]. Неговата појава ја најавиле Англичаните [[Џон Констебл]] и [[Џ. М. В. Тарнер]] заедно со францускиот сликар [[Курбе|Гистав Курбе]]. Најзначајни претставници а воедно и основоположници на Импресионизмот се француските сликари, [[Клод Моне]], [[Едуар Мане]], [[Камиј Писаро]], [[Алфред Сисли]], [[Едгар Дега]] и [[Пјер Огист Реноар|Огист Реноар]]. Германскиот импресионизам го претставуваат [[Трибнер]], [[Либерман]], [[Коринт]] и [[Злевогт]].
 
<!-- Да се дополни со историјата на импресионизмот во македонијаМакедонија и неговите преставници-->
 
== Историја ==
Движењето предизвикано шеесетите години на XIX век, кога Едуард Мане изложени две ремек-дела: "Доручек на трева" (1863) во Салон отфрли "Олимпија" (1865) на официјалната салон. Двете слики се предизвика остра реакција од државните вкус, кој се базира на делата на големиот академици како што беа Kabanel и Delaroš. Сепак, освен revoltiranog државјанство, за Мане се собрале група на млади уметници, кои во тоа време предавал во Академијата suis и ателје gler. Во овој круг, кој од 1866. Gerbua се собраа во паб, имаше речиси сите на иднината импресионистите: [[Клод Моне]], [[Камил PissarroПисаро]] , Ф. Василиј, [[Огист Реноар]], [[Едгар Дега]], [[Пол Сезан]]. Покрај нив, Емил Зола и писатели и критичари Astrik Duranti и алармантна. Почнала да се формира идеи за нов правец. Групата која се нарекува "Anonymous друштво на сликари, скулптори и резбари". По Франко-пруската војна, млади се одвоени од Мане, за прв пат како група изложени 1874. во студиото на фотографот Надар Феликс, на булеварот капуцин. Тогаш Моне покаже својата слика "„[[Импресија, изгрејсонце"]]“. Критичари и овој пат беше остра. Поимот "импресионизам" беше употребуван од страна на Луј Лерој, кога весникот "ŠarivariШарицари", напиша една статија за оваа изложба. Овој термин се користи во смисла потсмева, но подоцна означува, исто така, со уметникот. 1877. Здружението ги претставува ново име.
 
Импресионизмот е предизвикана од неколку фактори. Ренесансната уметност е исцрпена што тој имаше да им понуди и од тој концепт што не можеше да стори ништо повеќе. Вториот елемент е појавата на фотографијата 1839. Луис Daguerre е дагеротип на неговата применува да се развие многу брзо и во 20 век е веќе добро познати фотографии во боја. Уметничкото дело престана да се применува ниту еден ривал и почнува да се сврти кон одделување и ова одделување можат да се следат krpz подоцна, "помеѓу". И на крај, факт е дека lense е дефинирана различни бои на светлината и изведена спектрална анализа, црвено портокалова, жолта, зелена, сина и виолетова светлина на различни бранови должини. Користење на принципот на користење на познавање на спектар на бои уметници дошле до заклучок дека би можеле да бидат подобро изразени во однос на бојата, наместо користење Neboja бела и црна. Овие шест бои може да се сведе на три основни бои. Импресионистите беа составени на принципот на комплементарност боја бои, сè, од појавата на еден сликар кој го сторил со соседите боја. Принцип komplemantarnih Боите кои се користат не само inpresionisti но fovisti. За импресионистите нема сенка, без светлина и црна не е во платно, сенката се дефинира чисти бои. Импресионизам е базиран на фазите што бара дизајни, кои се богати со светлосни ефекти (почетокот на Мане, Моне). Но, откако француските импресионисти користена техника virgilizma дека во завршна фаза се движат кон светлината на допир на четката и pointillism. Импресионистите не се заинтересирани за темата сама по себе, но светлината и светлината независно од основните бои на објекти и е независен од ткиво материјали и текстури. Импресионизмот се занимава со светлина што го опкружува подлежи и форма е поврзан со атмосферата и елиминирање на цртежот на сликата и на тој начин остри контури детали. Кога реализам е светлина и сенка тоа е случај, сепак, на импресионистите се сметаат за светло и сенка. Се случува и на првиот и енти план да им даде ист интензитет и го задржува чистотата на форма и симетрија.