Разлика помеѓу преработките на „Импресионизам“

Додадени 188 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 74 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q40415 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:impressionism_monet.jpg|десно|мини|Сликите на Моне]]
'''Импресионизам''' е уметнички правец кој се развил во [[Франција|француското]] сликарство помеѓу [[1860]]. и [[1870]] године како реакција на [[Реализам (сликарство)|Реализмот]]. Неговата појава ја најавиле Англичаните [[Џон Констебл]] и [[Џ. М. В. Тарнер]] заедно со францускиот сликар [[Курбе|Гистав Курбе]]. Најзначајни претставници а воедно и основоположници на Импресионизмот се француските сликари, [[Клод Моне]], [[Едуар Мане]], [[Камиј Писаро]], [[Алфред Сисли]], [[Едгар Дега]] и [[Пјер Огист Реноар|Огист Реноар]]. Германскиот импресионизам го претставуваат [[Трибнер]], [[Либерман]], [[Коринт]] и [[Злевогт]].
 
{{Никулец}}
<!-- Да се дополни со историјата на импресионизмот во македонија и неговите преставници-->
'''Историја на импресионизам'''
 
== Историја ==
Движењето предизвикано шеесетите години на XIX век, кога Едуард Мане изложени две ремек-дела: "Доручек на трева" (1863) во Салон отфрли "Олимпија" (1865) на официјалната салон. Двете слики се предизвика остра реакција од државните вкус, кој се базира на делата на големиот академици како што беа Kabanel и Delaroš. Сепак, освен revoltiranog државјанство, за Мане се собрале група на млади уметници, кои во тоа време предавал во Академијата suis и ателје gler. Во овој круг, кој од 1866. Gerbua се собраа во паб, имаше речиси сите на иднината импресионистите: Клод Моне, Камил Pissarro, Ф. Василиј, Огист Реноар, Едгар Дега, Пол Сезан. Покрај нив, Емил Зола и писатели и критичари Astrik Duranti и алармантна. Почнала да се формира идеи за нов правец. Групата која се нарекува "Anonymous друштво на сликари, скулптори и резбари". По Франко-пруската војна, млади се одвоени од Мане, за прв пат како група изложени 1874. во студиото на фотографот Надар Феликс, на булеварот капуцин. Тогаш Моне покаже својата слика "Импресија, изгрејсонце". Критичари и овој пат беше остра. Поимот "импресионизам" беше употребуван од страна на Луј Лерој, кога весникот "Šarivari", напиша една статија за оваа изложба. Овој термин се користи во смисла потсмева, но подоцна означува, исто така, со уметникот. 1877. Здружението ги претставува ново име.
 
Целта е да се создаде илузија перфекциони импресионистички поглед на природата, каде што сè, дури и минлив ефект на светлината може да се игра. Прикажани атмосферата и презентација на субјективни впечатоци преку духовно охрабрување, се утврди карактерот на овој стилски правец.
 
[[Категорија:УметностИмпресионизам| ]]
[[Категорија:Уметнички правци]]
[[Категорија:Француска уметност]]