Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додадени 116 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Моне го насликал соннцето со речиси идентична доза на блесок како и небото, околност која укажува на висока влажност како и атмосферско бледнеење на светлината. Овој детал се заснова на употребата на комплементарни бои и разна температура на боја, а не на промената на интензитетот на боите или контраст на вредности, за истакнување и разликување на сонцето од неговото окружување.
 
== Поврзано ==
* [[Импресионизам]]
 
== Наводи ==
{{рв|Claude Monet}}
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Моне, Клод}}