Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додадени 162 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Claude Monet 1899 Nadar crop.jpg|мини|десно|Фотопортрет на Моне. [[Надар]], 1899]]
[[Податотека:Claude Monet, Impression, soleil levant, 1872.jpg|мини|десно|„[[Импресија, изгрејсонце]]“ (1872)]]
'''Клод Моне''' ([[француски јазик|француски]]: ''Claude Monet''), исто така познат како '''Оскар-Клод Моне''' или '''Клод Оскар Моне''' ([[14 ноември]], [[1840]] - [[5 декември]], [[1926]]) бил познат [[Франција|француски]] [[Импресионизам|импресионистички]] сликар. Поимот „[[импресионизам]]“ доаѓа од насловот на неговата слика „[[Импресија, изгрејсонце]]“ (1872), односно Клод Моне е еден од основачите на овој правец во уметноста.
 
Моне на почетокот сликал фигурални слики ([[пејзаж]]и со 2-3 фигури), а потоа и вистински пејсажи. Некои мотиви ги пресликувал повеќепати, као на пример ''фасадите на Руенската катедрала''.