Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додадени 123 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Claude Monet 1899 Nadar crop.jpg|мини|десно|Фотопортрет на Моне. [[Надар]], 1899]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Клод Моне''' ([[француски јазик|француски]]: ''Claude Monet''), исто така познат како '''Оскар-Клод Моне''' или '''Клод Оскар Моне''' ([[14 ноември]], [[1840]] - [[5 декември]], [[1926]]) бил познат [[Франција|француски]] [[Импресионизам|импресионистички]] сликар. Поимот „[[импресионизам]]“ доаѓа од насловот на неговата слика „[[Импресија, изгрејсонце]]“, односно Клод Моне е еден од основачите на овој правец во уметноста.
 
[[Категорија:Француски сликари]]
[[Категорија:Импресионистички сликари]]
[[Категорија:Парижани]]