Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додадени 123 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Клод Моне''' ([[француски јазик|француски]]: ''Claude Monet''), исто така познат како '''Оскар-Клод Моне''' или '''Клод Оскар Моне''' ([[14 ноември]], [[1840]] - [[5 декември]], [[1926]]) бил познат [[Франција|француски]] [[Импресионизам|импресионистички]] сликар. ТерминотПоимот [[Импресионизамимпресионизам]] доаѓа од насловот на неговата слика ''[[Импресија, изгрејсонце]]'', односно Клод Моне е еден од основачите на овој правец во уметноста.
 
Моне на почетокот сликал фигурални слики ([[пејзаж]]и со 2-3 фигури), а потоа и вистински пејсажи. Некои мотиви ги пресликувал повеќепати, као на пример ''фасадите на Руенската катедрала''.
Моне го насликал соннцето со речиси идентична доза на блесок како и небото, околност која укажува на висока влажност како и атмосферско бледнеење на светлината. Овој детал се заснова на употребата на комплементарни бои и разна температура на боја, а не на промената на интензитетот на боите или контраст на вредности, за истакнување и разликување на сонцето од неговото окружување.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Моне, Клод}}
[[Категорија:Француски сликари]]
[[Категорија:Импресионистички сликари]]