Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додадени 33 бајти ,  пред 7 години
с
с (Bot: Migrating 91 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q296 (translate me))
Моне го насликал соннцето со речиси идентична доза на блесок како и небото, околност која укажува на висока влажност како и атмосферско бледнеење на светлината. Овој детал се заснова на употребата на комплементарни бои и разна температура на боја, а не на промената на интензитетот на боите или контраст на вредности, за истакнување и разликување на сонцето од неговото окружување.
 
[[Категорија:СликариИмпресионистички сликари]]