Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Одземени 35 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Montmartre jms.jpg|thumb|250px|'''Монмартр''' виден од [[центарот Жорж Помпиду]]]]
'''Монмартр''' е рид (или на француски: ''butte Montmartre'') со висина од 130 метри, кој се наоѓа на север од [[Париз]] во [[XVIII округ]], од десната страна на реката [[Сена]].
Ридот на кој се наоѓа Монмартр е највисоката точка на Париз; за да се стигне до врвот се користи [[фуникулар]]от или пак се искачуваат 222 скали. Сепак, највисоката улица во Париз е улицата на Телеграфот во [[XX округ]]. Монмартр е познат најмногу по Базиликата [[Сакр-Кер]] која се наоѓа на неговиот врв и како место за ноќен живот, познато по славните паришки [[кабаре]]а.
 
== XIX век ==
[[Податотека:Camille Pissarro 007.jpg|thumb|250px|''Булеварот Монмартр.'' (1897), слика од [[Камиј Писаро]] од булеварот што водел до Монмартр виден од неговиотпрозорецот прозорец одна неговата хотелска соба.]]
Кога [[Наполеон III]] и неговиот градски архитект [[Барон Хосман]] планирале да го направат Париз најубавиот град во [[Европа]], првиот чекор им бил да им обезбедат земјиште близу до градскиот центар на пријателите на Хосман и на финансиските поддржувачи. Поради тоа жителите на Париз требале да се преместат на нови места како [[Клиши]], [[Ла Вилет]], и на ридот со поглед на градот, Монмартр.