Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
 
Музејот на Монмартр се наоѓа во куќата во која сликарот [[Морис Утрило]] живеел и работел во едно студио на вториот кат. Павилјонот во задниот дел на дворот на куќата е најстариот хотел на Монмартр а еден од неговите први сопственици бил Клод Роз, познат и како Клод од Розимонд, којшто го купил во 1680. Роз бил актерот кој го заменил [[Молиер]], и кој, исто како неговиот претходник, умрел на сцената. Таа куќа била и првата адреса на [[Пјер- Огист Реноар]] а и многу други личности минале низ неа.
 
Токму на врвот на ридот, [[Просторот Дали]] го прикажува делото на [[Надреализам|надреалист]]от [[Салвадор Дали]]. Туристите го посетуваат Монмартр да го почувствуваат духот на времето и на уличното сликарство на [[Place du Tertre]]. Многу уметници почиваат на [[Гробиштата на Монмартр]] и на [[Гробиштата Сент-Винсен]].