Разлика помеѓу преработките на „Пијано“

Додаден 41 бајт ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 77.28.245.221 (разговор), вратено на последната верзија на Glaisher
с (Отстрането уредувањето на 77.28.245.221 (разговор), вратено на последната верзија на Glaisher)
Современите исправени и големите пијана ја добиваат нивната форма на крајот на XIX век но сеуште добиваат некои нови детали карактеристични за фирмата која ги произведува.
 
===Историја на музички изведби===
===Гомна===
[[File:Thelonious Monk, Minton's Playhouse, New York, N.Y., ca. Sept. 1947 (William P. Gottlieb 06221).jpg|thumb|Настап на Телониус Монк во Минтонс Плејхаус, Њујорк, 1947 г.]]
Поголемиот број од ремек делата на класичната музика (Моцарт, Хајдн, Бетовен) како и од Романтизмот (Лист, Шопен, Шуман, Менделсон, Брамс) не се компонирани за современото пијано на кое се изведуваат денес, туку за сосема друг вид на пијано инструмент, како на пример фортепијаното.
143

уредувања