Разлика помеѓу преработките на „Драгослав Ортаков“

с
Отстрането уредувањето на 77.28.245.221 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Вик Ретлхед|Вик Ре...
с (Отстрането уредувањето на 77.28.245.221 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Вик Ретлхед|Вик Ре...)
'''Драгослав Ортаков''' е роден на 22.04.1928 г. во Гевгелија,Македонија. Тој бил еден од основачите на ФМУ-Скопје. Тој во текот на својот живот пишувал песни, поезија и проза за возрасни и црковна музика. Тој исто така има напишано околу 90 статии и огледи и преку 30 книги,како:Гласници,Критики и осврти и уште многу други авторски дела кој заслужуваат многу. Ги има освоено наградите: 13 ноември, Трајко Прокопиев, Св. Климент Охридски и уште многу други признанија, награди и плакети во текот на својата кариера. Тој е автор на околу 140 композиции, меѓу кои видно место завземаат неговите црковно-музички дела. Починал на 08.12.2007 г.
 
==Надворешни врски==
==Биографија==
* [http://www.sokom.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1198%3A-1928-2007&catid=45%3A2008-11-26-13-19-05&Itemid=129&lang=mk Сојуз на композиторите на РМ]
* [http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=10CC6BAB23EE4548B1C2303AC5F81BCB Утрински весник]
 
[[Категорија:Македонски композитори]]
143

уредувања