Разлика помеѓу преработките на „Херакле“

Додадени 32 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Hercules_Musei_Capitolini_MC1265_n2.jpg|thumb|Херкулес, позлатена бронза од 2 век п.н.е. ([[Капитолски музеи]])]]
 
'''Херакле''' или({{lang-grc|Ἡρακλῆς}}, '''Херкул'''{{lang-la|Hercules}}) [[антика|старобалкански]] полубог, син на [[Зевс]] (римски [[Јупитер (бог)|Јупитер]]) и на смртната [[Алкамена]]. Најстарите римски извори укажуваат дека јунакот во Рим е увезен од Грција, и се надоврзува на митскиот италијански овчар Рекаран или Гаран, познат по својата физичка сила.
 
Покрај наследените митски и иконографски особини, римскиот Херкул се одликувал и со низа особини кои биле типично римски. „Херкулес“ не директно позајмено од од грчкот Херакле, туку модификација на етрурското име Херкелер. Херакле буквачно значи „во слава на Хера“.