Разлика помеѓу преработките на „Херакле“

Одземени 30 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 29 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q240679 (translate me))
с
[[Податотека:Hercules_Musei_Capitolini_MC1265_n2.jpg|thumb|Херкулес, позлатена бронза од 2 век п.н.е. ([[Капитолски музеи]])]]
 
'''ХеркулХеракле''' или '''ХеркулесХеркул''' е [[Антички Римантика|римското]] име за [[Античка Грција|грчкиотстаробалкански]] полубог [[Херакле]], син на [[Зевс]] (римски: [[Јупитер (бог)|Јупитер]]) и на смртната [[Алкамена]]. Најстарите римски извори укажуваат дека увезениотјунакот грчкиво јунакРим е увезен од Грција, и се надоврзува на митскиот италијански овчар ''Рекаранус''Рекаран или ''Гаранус''Гаран, познат по својата физичка сила. Покрај наследените митски и иконографски особини од грчкиот јунак, римскиот Херкул се одликувал и со низа особини кои биле типично римски. Херкулес е латинско име кое не директно позајмено од од грчкот Херакле,туку модификација на етрурското име Херкелер.просто извикано(изкажано)на грчки,Херакле се преведува " Во слава на Хера "
 
Покрај наследените митски и иконографски особини, римскиот Херкул се одликувал и со низа особини кои биле типично римски. „Херкулес“ не директно позајмено од од грчкот Херакле, туку модификација на етрурското име Херкелер. Херакле буквачно значи „во слава на Хера“.
Иако бил победник и голем воин, според митовите, Херкул бил способен и за измами и нефер трикови за да постигне победа. Бил познат по тоа што го направил светот побезбеден за човештвото, бидејќи уништил многу опасни чудовишта. Неговото жртвување за луѓето му обезбедило одобрување и заштита од боговите.
 
Иако бил победник и голем воин, според митовите, ХеркулХеракле бил способен и за измами и нефернечесни триковиизмами за да постигне победа. Бил познат по тоа што го направил светот побезбеден за човештвото, бидејќи уништил многу опасни чудовишта. Неговото жртвување за луѓето му обезбедило одобрување и заштита од боговите.
 
Прикажан е со наметка од лавовска кожа и [[топуз]]. На мозаиците е со темен исончан тен.
 
== Поврзано ==
* [[Херакле (принц)]] — син на [[Александар Македонски]]
* [[Хераклеја]]
 
Прикажан е со наметка од лавовска кожа и топуз. На мозаиците е со темен исончан тен.
{{грчка митологија}}
{{Никулец од областа на историјата}}