Разлика помеѓу преработките на „Железничка станица Хајдарпаша“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Железничката станица Хајдарпаша''' ([[турски]]: ''Haydarpaşa Garı'') е почетна и главна железничка станица на азискиот дел од градот [[Истанбул]], [[Турција]]. Првата станица била изградена во [[1872]] година.
 
Таа служи за железничко поврзување на градот со престолнината [[Анкара]], и поретки други дестинации во [[Анадолија]], како и со [[Багдад]] и [[Медина]]. Железничката мрежа на европските и азиските земји во моментов се поврзани со [[Босфорски ферибот]]. Железницата поминува и низ подводниот тунел „[[Мармарај]]“ пуштен во употреба на 29 октомври 2013 г.<ref>{{наведени вести|url=http://makfax.com.mk/321628/istanbul_go_pushta_vo_upotreba_tunelot_pod_bosfor|title=Истанбул го пушта во употреба тунелот под Босфор |first=2013-10-29|publisher=[[Макфакс]]|accessdate=2013-10-29}}</ref>
 
== Поврзано ==