Разлика помеѓу преработките на „Железничка станица Хајдарпаша“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 15 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q800973 (translate me))
с
{{Без извори|датум=август 2010}}
[[Податотека:Haydarpasa train station.jpg|thumb|right|250px|Железничка станица Хајдарпаша]]
 
'''Железничката станица Хајдарпаша''' ([[турски]]: ''Haydarpaşa Garı'') е почетна и главна железничка станица на азискиот дел од градот [[Истанбул]], [[Турција]]. Првата станица била изградена во [[1872]] година.
 
Таа служи за железничко поврзување на градот со престолнината [[Анкара]], и поретки други дестинации во [[Анадолија]], како и со [[Багдад]] и [[Медина]]. Железничката мрежа на европските и азиските земји во моментов се поврзани со [[Босфорски ферибот]],. којЖелезницата вопоминува иднинаи ениз планираноподводниот да се замени со подводентунел [[тунелМармарај]]. Проектот треба да биде реализиранпуштен во [[2012]] година. [[Мармарај]] (Железнички тунелупотреба на Босфотор)29 истооктомври така2013 ќег.<ref>{{наведени севести|url=http://makfax.com.mk/321628/istanbul_go_pushta_vo_upotreba_tunelot_pod_bosfor|title=Истанбул поврзиго прекупушта метрово наупотреба европскитетунелот ипод азискитеБосфор делови на градот.|first=2013-10-29|publisher=[[Макфакс]]|accessdate=2013-10-29}}</ref>
 
== Видете истоПоврзано ==
* [[Железничка станица Сиркечи]],
* [[Јавен транспорт во Истанбул]]
 
== Надворешни врски ==
{{commonscatрв|Haydarpaşa Terminal}}
* [http://www.pointsfromturkey.com/haydarpasa.html Haydarpaşa Train Station]
* [http://www.trainsofturkey.com/w/pmwiki.php/Stations/IstanbulHaydarpasa Trains of Turkey - Istanbul Haydarpaşa]