Министерство за трговија на Кина: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|footnotes =
}}
'''Министерство за трговија на Кина''' ({{lang-zh|商务部}}) — [[министерство]] на [[влада на Кина|владата на НР Кина]] надлежно за [[меѓународна трговија|надворешна трговија]], регулирање на [[увоз]]от и [[извоз]]от, директни [[инвестиции]] во странство, заштита на потрошувачите, [[пазар]]ната [[конкуренција]] и билатерални и мултилатерални трговски договори. Основано е во 1949 г, а тековен министер е [[Гао Хученг]] (од 2013 г).<ref name="people">{{нмс |url=http://cpc.people.com.cn/gbzl/html/121001386.html |title=高虎城简历 |trans_title=Биографија на Гао Хученг |publisher=[[Народен дневник]] |accessdate=2013-05-12}} {{zh}}</ref>
 
== Поврзано ==