Аеродром Љубљана: Разлика помеѓу преработките

с
Бришење на "Aerodrom_Brnik.JPG", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Fastily пор...
с (Бришење на "Aerodrom_Brnik.JPG", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Fastily пор...)
 
== Планови за експанзија ==
 
[[Податотека:Aerodrom Brnik.JPG|thumb|200px|Сала за тргнување.]]
Поради зголемувањето на авиосообраќајот во Словенија како и поради задолжителната поделба на шенгенски и не-шенгенски зони, властите на аеродромот имаат план за изградба на нов терминал. Првата фаза била започната во 2007 година, кога на Словенија влегла во Шенген зоната. Било додадено уште едно ниво на постоечкиот терминал, на кое биле додадени 4 порти. Втората фаза, која започнала во втората половина на 2008 година, вклучува изградба на нов терминал кој ќе биде изграден веднаш до првиот терминал. Се планира да има околу 40 шалтери за чекирање. Системот за багаж ќе има 3 ленти. На терминалот ќе има простор за авиокомпании, туристички агенции, ресторани, продавници, како и специјален простор за патниците од прва класа. Капацитетот на новиот терминал се планира на 850 патници за пристигање и заминување во рок од еден час.