Разлика помеѓу преработките на „ФК Работнички“

Додадени 3.602 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 77.28.245.221 (разговор), вратено на последната верзија на 77.28.124.111
с (Отстрането уредувањето на 77.28.245.221 (разговор), вратено на последната верзија на 77.28.124.111)
[[Податотека:FCRabotnicki-Crusaders2009.JPG|thumb|right|250px|Натпревар за квалификација во Евролигата на УЕФА помеѓу ФК Работнички и Крусадерс од [[Северна Ирска]] на [[Национална Арена „Филип II Македонски“|Арена „Филип II]]]]
'''ФК Работнички''' е [[Република Македонија|македонски]] [[фудбал]]ски клуб од [[Скопје]].
 
== Историја ==
{{внимание}}
[[фудбал|Фудбалскиот]] клуб Работнички во својата историја важел како еден реномиран скопски клуб, кој бил познат како железнички фудбалски клуб.Постоењето датира уште од далечната [[1937]] година во којшто долг период Работнички се натпреварува најчесто во [[Втората сојузна лига]] на поранешна [[Југославија]], Републичката лига на Македонија како и две сезони во [[Првата сојузна лига на Југославија]].
 
Во периодот од осамостојувањето на [[Македонија]], Работнички е постојан член на првата Македонска фудбалска лига. Во сите овие години од формирањето во [[1937]], и во сите натпреварувања во кои што учествувал, Работнички редовно бележел забележителен успех и секогаш бил достоен претставник на македонскиот фудбал. Врвот на својот успех Работнички го достигнува во периодот од [[2001]] година па до денес во којшто период клубот го презема реномираната компанија [[Кометал]]. Компанијата со своето управување и инвестирање во Работнички Кометал го доведува до еден силен и стабилен фудбалски клуб, којшто полека но сигурно почнува да доминира во македонскиот фудбал, а паралелно со тоа и достојно да се претставува на европската сцена.
 
Со преземање на клубот од страна на компанијата Кометал(2001 год.), Работнички бележи постојан прогрес: еднаш се натпреварува во купот на [[УЕФА]] ([[2000/01]]), а сезоната ([[2004/05]]) убедливо го освои првото место во националниот шампионат во Македонија и ќе се натпреварува во [[Лига на шампионите|Лигата на шампионите]].Во своето прво излегување во фудбалска Европа, [[Куп на УЕФА|Купот на УЕФА]], Работнички Кометал се сретна со екипата на [[Ворскла]] од [[Полтава]], [[Украина]] и беше елиминиран во првото коло.
На 16 јули 2010 година, тие беа извлечени против Ливерпул во Лигата на Европа Лига, 3 квалификациско коло. Во првиот натпревар на 29 јули 2010 година, тие загубија со 2:0, а поразот од 2-0 се повтори и на реваншот една недела подоцна. Следната година играа против [[СС Лацио|Лацио]] во плејоф натпревар за Лига Европа во кој беа поразени.
 
== Ветерани ==
143

уредувања