Разлика помеѓу преработките на „Талат Џафери“

Додадени 2.760 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 77.28.245.221 (разговор), вратено на последната верзија на 95.180.210.78
с (Отстрането уредувањето на 77.28.245.221 (разговор), вратено на последната верзија на 95.180.210.78)
 
'''Талал Џафери''' ([[албански]] ''Talal Xhaferi''; [[Форино]], {{роден во|Гостиварско}}, {{роден на|15|април|1962}}) е тековен [[Министер за одбрана на Македонија]].
 
== Биографија ==
Џафери е роден во [[гостиварско]]то село [[Форино]] на [[15 април]] [[1962]] година. Основно училиште завршил во соседното село [[Чегране]], а средното го продолжил во [[Белград]] на Воената гимназија. Студирал на Воената Академија на Копнена Војска на [[ЈНА]]– Смер Пешадија во Белград и [[Сараево]]. Постдипломски студии – Специализација за Командни и Штабни должности на [[Воена Академија „Генерал Михајло Апостолски” - Скопје]] во Скопје. За време на [[Воен конфликт во Македонија, 2001|воениот конфликт во Македонија во 2001]] година, Џафери бил висок офицер во [[АРМ]] и командувал со единиците во тетовската касарна. На 28 април, на денот кога е извршен [[масакрот кај Вејце]], бил дежурен командант во касарната во Тетово<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://www.plusinfo.mk/vest/90322/Angelov-Talat-Gzaferi-da-kazhe-zoshto-po-masakrot-kaj-Vejce-dezertirashe-od-ARM|title=Ангелов: Талат Џафери да каже зошто по масакрот кај Вејце, дезертирал од АРМ|language=македонски|accessdate=2013-07-30|date=2013-04-23}}</ref>. Неколку дена потоа дезертирал и преминал во терористичката [[ОНА]] како командат '''Форина'''.<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=73864|title=Груевски го предложи Командант Форина од УЧК за прв човек на македонската одбрана|date=понеделник, 18 февруари 2013|publisher=Кирилица|language=македонски|accessdate=2013-02-19}}</ref>
 
==Функции==
*2011 – 2013 - Пратеник во Собранието на Македонија (ДУИ)
*2008 – 2011 - Пратеник во Собранието на Македонија (ДУИ)
*2004 – 2006 - Заменик на Министерот за Одбрана на Македонија
*2002 – 2004 - Пратеник во Собранието на Македонија (ДУИ)
*1992 – 2001 - Офицер во АРМ
*1985 – 1991 - Офицер во ЈНА
 
== Наводи ==
143

уредувања