Разлика помеѓу преработките на „Грчки јазик“

Додадени 3.614 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 77.28.245.221 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
с (Отстрането уредувањето на 77.28.245.221 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
 
Грчкиот е официјален јазик во [[Грција]], каде што го зборува околу 99,5% од населението.{{факт}} Заедно со [[турски јазик|турскиот јазик]], грчкиот е официјален и во [[Кипар]]. Бидејќи Грција и Кипар се членки на [[Европската Унија]], јазикот е еден од 20-те официјални јазици на Унијата. Има статус на малцински јазик во делови на [[Италија]] и [[Албанија]].
 
 
== Потекло ==
Грчкиот јазик има документирана историја стара околу 3.000 години, подолго од било кој [[индо-европски јазик]].<ref name="Britannica">{{цитирана веб страница|url=http://www.britannica.com/EBchecked/topic/244595/Greek-language|title=Greek language|work=[[Енциклопедија Британика]]|publisher=Encyclopædia Britannica Online|accessdate=10 март 2010}}</ref> Постојат податоци дека грчкиот јазик бил зборуван во [[Микена]] уште од 15 и 14тиот век п.н.е. што го прави еден од најстарите јазици - од него постари се само Ведскиот [[Санскрит]] и јазиците на [[Анадолија]]. [[Старогрчки јазик|Старогрчкиот јазик]] во своите различни форми е јазикот на класичната грчка цивилизација и на првобитното европско [[христијанство]], и претставувал прв или втор јазик во повеќе делови на [[Римска Империја|Римската Империја]].{{факт}} Се предава во школи и универзитети во многу земји за време на [[Ренесанса|ренесансата]] и по неа. Современиот грчки, кој се разликува во многу погледи од старогрчкиот се уште е препознатлив како ист јазик (со мали разлики), активно е зборуван од околу 12 милиони луѓе ширум светот, повеќето од кои живеат во [[Грција]]. Грчкиот јазик традиционално се пишува со посебната [[грчка азбука]] - првата азбука што воведува [[самогласка|самогласки]]. Грчката азбука постои од 9 век п.н.е.
 
== Карактеристики ==
Грчкиот јазик има комплексна граматика. Таа вклучува девет [[глагол]]ски времиња, четири [[падеж]]и ([[Номинатив]], [[Акузатив]], [[Генитив]] и [[Вокатив]]) и три рода (машки, женски и среден). Карактеристично за именките во грчкиот јазик е што тие секогаш се пишуваат со соодветниот член за родот на кој таа [[именка]] припаѓа. Дури и множинските форми имаат различна форма на членот во зависност од родот, слично на албанскиот јазик (за разлика од некои [[индо-европски јазици]] како [[Германски јазик|германскиот]] во кој членот на множинската форма е ист за сите родови). Исто така личните заменки во трето лице еднина и множина варираат во зависност од родот.
 
== Извори ==
{{reflist}}
 
{{ИнтерВики|код=el|јазик=грчки}}
 
[[Категорија:Грчки јазик|*]]
 
{{Link FA|als}}
 
[[Категорија:Флективни јазици]]
143

уредувања