Разлика помеѓу преработките на „Источни Словени“

с
Бришење на "Origins_500A.png", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Jameslwoodward|Jameslwoodward...
с (Bot: Migrating 32 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q211052 (translate me))
с (Бришење на "Origins_500A.png", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Jameslwoodward|Jameslwoodward...)
Откриени се неколку Руски документи кои датираат пред 11тиот век . Најраниот откриен манускрипт со информации за историјата на Киевска Русија е Примарната Хроника, напишана при крајот на 11тиот и почетокот на 12тиот век. Во неа се спомнати 12 Словенски племенски унии кои, живееле на просторот помеѓу [[Балтичкото]] и [[Црното Море]]. Овие племенски унии беа Полјаците,Древлјаните, Дреговичите, Радимичите, Вјатичите, Кривичите,Словенците, Дулебите, Белите Хрвати, Северјаните, Уличите и Тиверците.
 
 
[[Податотека:Origins 500A.png|thumb|right|410px|[[Словените|Словенски]] територии помеѓу 500-550 година]]
[[Податотека:Origins 700.png|thumb|340px|left|Источните Словенски племиња во осмиот век]]