Разлика помеѓу преработките на „Диригент“

Одземени 102 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на 77.76.178.179 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
с (Отстрането уредувањето на 77.76.178.179 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Диригент''' е лице кое со движења на [[диригентската палка]] управува со оркестарот, хорот ансамблот, оперната или балетната трупа. Освен со ритамот диригентот управува преку знаци со динамичките ефекти, забавувања и паузи.Тој се грижи за техничкото совршенство и се стреми на колективот од исполнители да им го предаде своето разбирање за делото.
**Или просто можете да прочетете статията на български
{{Музика-никулец}}