Разлика помеѓу преработките на „Полуостров“

Додадени 7 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Peninsula_croatiaPeninsula croatia.jpg|thumbмини|300px300п|Полуостров од типтипот [[томболо]]]]
 
'''Полуостров''' е [[Копно|копнена]] површина, опколена со [[вода]] од три страни.<ref>„[http://www.makedonski.info/search/полуостров полуостров]“ - Дигитален речник на македонскиот јазик</ref> Полуостровот е секогаш поврзан со главното копно.