Разлика помеѓу преработките на „Шангај“

Додадени 113 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|official_name = Општина Шангај · 上海市
|native_name = {{lang|zh|上海}}
|settlement_type = [[Директно-управуванауправувани општинаградови во Кина|Општина]]
|total_type = Општина
|image_skyline = Pudong Skyline, Shanghai, PRC.jpg
|parts_type = Админ. поделба<br />&nbsp;- [[Административна поделба на Кина|Реонско ниво]]<br />&nbsp;- [[Административна поделба на Кина|Месно ниво]]
|parts = <br />[[Листа на административни единици на Шангај|18 окрузи, 1 околија]]<br />220 гратчиња и села
|government_type = [[Директно-управуванауправувани општинаградови во Кина|Општина]]
|leader_title = Општински секретар на [[Комунистичка партија на Кина|КПК]]
|leader_name = [[Ји Џенгшенг]]
|j=soeng<sup>6</sup>hoi<sup>2</sup>
}}
Шангај ([[кин.]] 上海, [[пинјин]]: ''Shànghǎi'') е еден од четрите „[[Директно-управуванауправувани општинаградови во Кина|градови-покраини]]“ во [[Кина]] и најголем самостоен град во светот. Самиот град се наоѓа во провинцијата Џиангсу.
 
Шанхаj е најголемиот град во [[Кина]]. Населението му брои 13.271.000 жители, а заедно со околината брои 17.420.000 жители. Самиот град се состои од повеќе градски населби, а меѓу нив има и такви кои се делат на англиски, француски, американски, заедно со кинеската развиена [[архитектура]]. Се наоѓа на делтата на реката [[Јангцекјанг]]. Името „Шангај“ буквално означува „''на море''“. Градот го пресекува и реката [[Хуангпу]].
[[Категорија:Градови во Азија]]
[[Категорија:Градови во Кина]]
[[Директно-управувани градови во Кина]]
 
{{Link FA|ru}}