Разлика помеѓу преработките на „Сена“

Одземени 136 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| caption = Поглед на Сена од Понт Неф
| origin = [[Бургундија]]
| mouth = [[Англиски каналlЛаманш]]<br /> {{coord|49|26|5|N|0|7|3|E|name=English Channel-Seine|display=inline,title}}
| basin_countries = [[Франција]]
| length = 776&nbsp;km (482&nbsp;mi)км
| elevation = 471&nbsp;m (1,545&nbsp;ft)м
| discharge = 500&nbsp;mм³/s (17,660&nbsp;ft³/s)с
| watershed = 78,650&nbsp;kmкм² (30,367&nbsp;mi²)
}}
[[Податотека:Seine drainage basin.png|thumb|right|300px|Сена, која извира близу Дижон, во северна Франција, тече низ Париз и во Англискиот каналЛаманш.]]
 
'''Сена''' ({{изговор|sɛn}} на [[француски јазик|француски]]) е најголемата [[река]] и трговски пат меѓу [[Региони во Франција|регионите]] [[Ил-де-Франс (регион)|Ил-де- Франс]] и [[Горна Нормандија]] во [[Франција]]. Таа исто така е и туристичка атракција, со [[Бато Муш|бродски екскурзии]] кои нудат разгледувачки тури на туристите на ''[[Десниот брег]]'' и на ''[[Левиот брег]]'' во градот [[Париз]].
 
Има над триесеттина [[мостови на Сена]] во Париз и десеттина други надвор од градот. Највпечатливи во Париз се [[Мостот Луј-Филип]] и [[Понт Неф]], кој датира од 1607. Надвор од градот, такви примери се [[Мостот на Нормандија]], еден од најдолгите [[висечки мостови]] на светот, кој го поврзува [[Ле Авр]] со [[Онфлер]].
 
=== Потекло на името ===
 
 
Името „Сена“ на [[латински]] е ''Секвана''. Тоа доаѓа од [[галски јазик|галски]]от назив ([[келтски јазик|келтски]]) ''Sicauna'', за кој се верува дека значи „света река“.