Еди Меркс: Разлика помеѓу преработките

Одземен 81 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
::Комбиниран пласман (1969, 1970, 1971, 1972, 1974)
::34 индивидуални етапи (1969–1975)
:'''[[Џиро д’Италиад’Италија]]'''
::Генерален пласман ([[Џиро д’Италиад’Италија 1968|1968]], [[Џиро д’Италиад’Италија 1970|1970]], [[Џиро д’Италиад’Италија 1972|1972]], [[Џиро д’Италиад’Италија 1973|1973]], [[Џиро д’Италиад’Италија 1974|1974]])
::Бодовен пласман (1968, 1973)
::Планински пласман (1968)
::Генерален пласман (1974)
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]''' <br />
:[[Светски друмски првенства UCI – Машка друмска трка|Светски друмски првенства]]првак (1967, 1971, 1974)
:Белгиско национално друмско првенство (1970)
:[[Милано-Сан Ремо]] (1966, 1967, 1969, 1971, 1972, 1975, 1976)
:[[Џиро ди Ломбардија]] (1971, 1972)
:Супер Престиж Перно Интернасионал (1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975)
| updated = 822 мајоктомври 20072013
}}
 
| date = 2005-06-17
| url = http://velonews.com/article/8224
| accessdate = 2008-06-13 }}</ref> Во својата кариера, Меркс победил по 5 пати на [[Тур де Франс|Трката околу Франција]] и [[Џиро ди Италијад’Италија|Трката околу Италија]], еднаш на [[Вуелта а Еспања|Трката околу Шпанија]]. Тој исто така станал светски првак како аматерски и професионален возач и го урнал рекордот во трката на еден час. Победил и на сите [[Класични велосипедски трки|класични трки]], освен на [[Париз-Тур]].<ref name="Vélo, France, November 2000"/>. Тој е познат и како друмски и како велодромски велосипедист.
 
Еди Меркс бил познат како многу други познати во спортисти во другите спортови. Иако, [[Марк Шпиц]] освоил 7 златни медали на [[Летни олимписки игри - 1972|Олимписките игри во Минхен]] во 1972, а [[Мохамед Али]] бил неприкосновен на крајот од 1960-тите и 1970-тите, сепак реално, Еди Меркс е најголемиот спортист во тој период во светот.