Разлика помеѓу преработките на „Филолошки факултет „Блаже Конески“ - Скопје“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Универзитет
|name = Филолошки факултет „Блаже Конески“ - Скопје
|image = [[Податотека:filozofski.jpg|right|250pxмини|Фоајето на Филолошкиот факултет]]
|established = [[1974]]
|staff=
|type = [[Државен универзитет|државен]]
|affiliations=
|website= [http://www.flf.ukim.edu.mk/ www.flf.ukim.edu.mk]
<br />
[[Податотека:флфлого.png|лево|80п|Официјалното лого на философскиот факултет]]
}}
 
'''Филолошкиот факултет „Блаже Конески“''' при [[Универзитет „Св. Кирил и Методиј“|Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“]] во [[Скопје]] е највисока образовна и научна и јавна установа од областа на [[филологија|филолошките науки]] во [[Република Македонија]]. Наречен е по истакнатниот книжевник и лингвист [[Блаже Конески]] (1921-1997).
 
== Основање ==