Разлика помеѓу преработките на „Исхрана“

Одземени 538 бајти ,  пред 7 години
Nakratko
с
(Nakratko)
Исхраната на растенијата е тежок предмет за целосно разбирање, делумно поради варијацијата помеѓу различните растенија па дури и меѓу различните видови или поединци од даден клон. Елементите присутни на ниско ниво можат да предизвикаат симптоми на недостаток, а на премногу високи нивоа можна е токсичност. Исто така, недостатокот од еден елемент може да се појави како симптом на токсичност од друг елемент и обратно.
 
Јаглеродот и кислородот се апсорбираат од воздухот, додека другите хранливи материи се апсорбираат од почвата. Зелените растенија ги добиваат своите резерви од јаглеродните хидрати од јаглеродниот диоксид во воздухот преку процесот на фотосинтезата.
== Надворешни врски ==
 
 
[[ca:Alimentació]]
[[es:Alimentación]]
[[fa:خوردن]]
[[fr:Alimentation]]
[[gl:Alimentación]]
[[ko:먹기]]
[[id:Makan]]
[[it:Alimentazione (nutrizione)]]
[[he:אכילה]]
[[kn:ತಿನ್ನುವಿಕೆ]]
[[lt:Mityba]]
[[ms:Makan]]
[[nl:Eten]]
[[ne:खानु]]
[[pl:Odżywianie]]
[[pt:Alimentação]]
[[simple:Eating]]
[[fi:Syöminen]]
[[sv:Ätande]]
[[tl:Pagkain (gawain)]]
[[ta:உண்ணுதல்]]
[[te:తినడం]]
[[th:การรับประทานอาหาร]]
[[vi:Ăn]]
[[wuu:喫]]
[[yi:עסן]]
[[zh-yue:食嘢]]
[[zh:進食]]
Анонимен корисник