Разлика помеѓу преработките на „Бретања“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
с
с (Bot: Migrating 38 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q327 (translate me))
 
== Јазик ==
[[Податотека:Distribution_relative_des_brittophones_par_Pays_Distribution relative des brittophones par Pays (2004).svg.png‎ |thumb|left|250px|Застапеност на бретонскиот јазик во Бретања (2004).]][[Податотека:Road signs bilingual Breton in Quimper.jpg|thumb|upright|Двојазични сообраќајни знаци во [[Кемпер]] напишани на бретонски јазик.]]Францускиот е единствениот официјален јазик во [[Франција]]. Двата регионални јазици (гало и бретонскиот) немаат официјален статус во државата, иако тие во извесна мерка се поддржуваат од регионалните власти во рамките на уставните ограничувања: бретонскиот е најзастапен во западниот дел, но може да се сретне и низ целата Бретања. Гало јазикот се зборува на истокот на Бретања.
 
Во јули 2008 година бил усвоен амандман на Уставот Франција со кој се вели дека ''регионалните јазици припаѓаат претставуваат француско наследство''. Ова е значаен чекор во признавањето на Бретон и другите малцински јазици во Франција, меѓутоа, тоа со тоа на малцинските јазици не им се дадени повеќе права.
29

уредувања