Разлика помеѓу преработките на „Лугано (езеро)“

Одземени 38 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Луганско Езеро на Лугано (езеро))
с
{{Infobox lake
|lake_name = Луганско Езеро <br>Луганс{{малзак|Lago di Lugano}}
|image_lake = LagoDiLugano.jpg
|caption_lake =
|coords = {{coord|45|59|N|8|58|E|type:waterbody|display=inline,title}}
|type =
|inflow = [[ВедеџиоВедеџо]], [[Касарате]], [[КучиоКучо]], [[ЛавеџиоЛавеџо]], [[МаглиасаинаМалјасаина]], [[Болета]], [[Скаироло]]
|outflow = [[Треса (река)|Треса]]
|catchment = 565.,6 kmкм²
|basin_countries = Швајцарија, Италија
|length =
|width =
|area = 48.7 kmкм²
|depth = 134 mм
|max-depth = 288 mм
|volume = 6.,5 kmкм³
|residence_time = 8.,2 yearsгод.
|shore =
|elevation = 271 mм
|islands =
|cities = [[Лугано]], [[Мелиде, Швајцарија|Мелиде]], [[Кампионе д'Италија]], [[Понте Треса]]
|sections = Западен басен, Јужен басен, Понте Треса
}}
'''Луганското Езеро''' ({{lang-en|Lago di Lugano, Ceresio}}) е едно од езерата во северна [[Италија]]. Поделено е помеѓу швајцарскиот кантон [[Тичино]] и италјанската регија [[Ломбардија]]. Името го добило според швајцарскиот град [[Лугано]]. Езерото Лугано има површина од 48,7 км², од кои 18 км² припаѓаат на Италија а 30,7 км² на [[Швајцарија]]. Надморската висина на езерото изнесува 271 метарм. Реката Треза истекува во езерото [[Езеро Маџоре|Маџоре]].
 
{{Commonscatрв|Lake Lugano}}
 
[[Категорија:Езера во Италија]]